Brez Kinezio klinike bi danes še vedno hodila s palicami

Po hudi poškodbi – zlomu glavice stegnenice in dolgotrajnem okrevanju – sem se soočala z izjemno težko rehabilitacijo. Po operaciji, kjer so mi vstavili vijak v predel stegnenice in jo povezali nazaj z glavico oz. kolkom ter večmesečnem neobremenjevanju noge so bile moje mišice oslabljene, gibljivost praktično nična, senzorični občutek pa je izginil in v praksi je to pomenilo, da nisem bila sposobna izvajati določenih ukazov gibanja z nogo.

Hoja brez bergel je bila neizvedljiva. Vedela sem, da bom potrebovala strokovno pomoč, zato sem se odločila za Kineziokliniko – in to je bila ena najboljših odločitev v procesu mojega okrevanja.

Že od prvega dne mi je bilo jasno, da bo rehabilitacija dolga in zahtevna, vendar sem v ekipi Kinezioklinike našla ne le strokovnjake, ampak tudi neverjetno podporo. Urška, vodja Kinezioklinike, ki jo sicer poznam še iz časov, ko je bila osebni trener v Športnem centru Millenium, mi je priporočila oz. dodelila kineziologa Saša in tu se je začela moja zgodba okrevanja.

Saša ni zgolj vodil vadbe, ampak je celoten proces obravnaval celostno. Skrbno je spremljal moj napredek, prilagajal vaje, da so ustrezale mojemu stanju, mi dodeljeval in sproti spreminjal naloge za vadbo doma, da bi okrevanje potekalo čim bolj učinkovito.

Kar pa je predstavljalo največjo dodano vrednost pa je bil njegov samoiniciativen pristop, od sodelovanja s fizioterapevtom, ki sem ga obiskovala in dodatna posvetovanja s strokovnjaki zunaj Kinezioklinike, nasveti in priporočila glede prehrane oz. vnosa beljakovin, vitaminov ipd., spanja, dihanja – vse z namenom, da bi našel najboljši pristop za moje okrevanje.

Napredek

Napredek ni bil hiter, a je bil stalen. Bolečine so se selile, omejitve v gibljivosti so se pojavljale na različnih delih telesa, intenzivnost bolečine se je spreminjala – in Saša je znal vse te spremembe upoštevati ter prilagajati vadbo, da sem se izognila dodatnim zapletom. Prvih pol leta sem Kineziokliniko obiskovala dvakrat na teden, kasneje pa enkrat tedensko in to počnem še danes, da vzdržujem pridobljeno moč in še naprej napredujem.

Rezultati in dolgoročne koristi

Danes, osem mesecev po poškodbi, hodim brez pripomočkov, sem močnejša, gibljivejša, držim kontrolo gibanja, imam pravilen vzorec hoje, vse to pa mi pomaga, da sem tudi bolj samozavestna. Počasi se namreč pripravljam na vrnitev k športnim aktivnostim, ki sem jih opravljala pred poškodbo – nekaj, kar se mi je še nedavno zdelo nedosegljivo.

Hkrati pa vem, da rehabilitacija ni le proces okrevanja, ampak tudi pot do dolgoročnega zdravja, da danes na napredek gledam tudi, kot na korist ne le v prid poškodbe, temveč zato, da jo v prihodnje preprečim.

Kineziokliniko bi priporočila vsakomur – ne le tistim, ki okrevajo po poškodbah, ampak tudi vsem, ki želijo dolgoročno skrbeti za svojo moč, gibljivost in zdravje. Ekipa mi ne pomaga le fizično, temveč tudi psihično in čustveno – in za to jim bom vedno hvaležna.

Sara Bogomolec

Preberite več